:: Bhutani buddhizmus (videók) :: Képek Bhutánról :: Bhután (leírás)
:: Bhután és a buddhizmus
:: Hírek / érdekességek Bhutánból
:: Bhutáni konyha :: Bhutáni gyógymódok
Főváros: Timpu Államforma: Abszolút monarchia - Király: Dzsigme Keszar Namgjel Vangcsuk (Vangcsuk-dinasztia 1907 óta uralkodik) - Miniszterelnök: Kinzang Dordzsi Hivatalos nyelv: Dzongkha Terület: 47 000 km2 Népesség: 2 094 176 (2002 évi becslés) Pénznem: Ngultrum (BTN) Nemzetközi gépkocsijel: BHT Hívószám: +975
Vallás: Az országban a hivatalos nyelv a dzongkha, beszélt nyelvek még a tibeti és a nepáli. A lakosság 50%-a bhotija, 25%-a gurung (nepáli), 13%-a sarkopsz, 2%-a pedig egyéb népcsoportokhoz (asszami, tibeti) tartozik.
Az államvallás a vajrayana-buddhizmus. A népesség 75%-a buddhista, 19%-a hindu, 5%-a mohamedán, 1%-a egyéb vallású.
Természetes védelem
Mivégre ez a bezárkózás, miért e szigor? Bhutánban bizony van mit védeni. Az ország természeti állapota paradicsomi: szinte érintetlen. Szerencsésen járul ehhez a vallásos türelem, mi több védelem és tisztelet a hegyek, a táj és az élővilág iránt. Háborítatlanul él itt a máshol már kihalásra ítélt himalájai fekete medve, a hópárduc, az indiai elefánt, az igen ritka fekete nyakú daru, és megannyi különleges állat. A déli dzsungelekben és a Himalája lejtőin rengeteg felfedezett és felfedezésre váró gyógyhatású növényt találni, nem beszélve a szemet gyönyörködtető orchideákról és rododendronokról. Az ország területének több mint 70 %-át erdő borítja, a fennmaradó 30%, az erdőtlen, kopár, havas hegycsúcsokon, a mezőgazdasági területeken és a településeken osztozik. Megdöbbentő, de Bhután talán a világ egyetlen olyan országa, ahol az erdőtakaró növekszik! Nemcsak a természet érintetlen, hanem a kultúra is. A buddhizmus követői szerint Bhután a tibeti-buddhista világ utolsó mentsvára. Sehol nem maradt meg ilyen eredeti, ősi és hagyományos formában ez a vallás.
Paradicsomi állapotok
Tulajdonképpen az egész országot Nemzeti Parknak tekinthetnénk. Bhutánban alig vannak városok, a népesség legnagyobb része apró, elszórt településeken él. Ebből következően a környezetpusztítás is elhanyagolható. Ettől függetlenül az ország területének majdnem fele valamilyen szintű állami védelmet élvez. Legnagyobb veszélyben a déli területek trópusi monszunerdői vannak, mert azokon a területeken nagyon nehéz az ellenőrzés, ezért nemcsak az orvvadászok, az illegális fakitermelők, hanem az egyéb illegális tevékenységek fontos színterei. Az indiai Assam állam maoista gerillái például gyakran ezeken a területeken rejtőzködnek, és indítanak támadásokat az indiai kormány ellen. Ennek ellenére az állapotok (ma még) paradicsomiak: Bhutánban alig-alig létezik bűnözés, a helyiek nem csak hagyományaikat, hanem a (hitük szerint) démonokkal és istenségekkel benépesített természetet is "ösztönösen" védik: a természettel való szerves együttlét vallásuk és mindennapjaik elválaszthatatlan része.
-sulinet- |