Hétköznapok és vallás
Bhutánban a tibeti buddhizmus - vagy más néven lámaizmus - szorosan összefonódik a hétköznapi élettel. Bhutánban az embereket démonok és szellemek veszik körbe, akiknek különböző szertartásokat kell bemutatni, kiengesztelés vagy jótétemény céljából.
A különféle rituáléknak se szeri se száma: a házban, a faluban, a közeli kolostorban, a földeken, a hegyeken, mindenhol, ahol az emberek előfordulhatnak szertartások nyomait látjuk az év bármely időszakában.
Minden baj, veszekedés és betegség hátterében szellemek vannak. Ezért van olyan nagy szerepe a kolostorban és imaházakban élő lámáknak, akik a szertartásokat irányítják. A legtöbb család egyik fiúgyermekét kolostorba adja. Ez egyfajta természetes népességszabályozás, hisz a kietlen vidék nem tudna túl sok embert eltartani, de a mélyen vallásos emberek ily módon is támogatják a lámaizmus továbbélését.
Az emberi és az isteni világ közötti harmónia párhuzamos. Bármelyik világban bomlik meg e békés harmónia, az a másik nyugalmát is veszélyezteti. Ha felborul az egyensúly, azt valamivel kompenzálni kell.
Egyszer egy fiatal fiú egy védő szellemet ábrázoló, igen értékes képet lopott egy kolostorból. A környéken élők nyugalma megbomlott, mindenki attól félt, hogy a szellemek e bűnt a falu közösségen torolják majd meg. A fiút a rendőrség elkapta és miközben faggatták, apja leesett házuk tetejéről és meghalt. A falusiak mélyen meg voltak győződve, hogy ez egy rosszakaró démon műve, aki a megbomlott nyugalom miatt szabadulhatott be a faluba. Hát így próbáljon valaki bűnözővé válni Bhutánban! Nincs is sok dolga a rendőrségnek!
-sulinet- |