Főváros: Tajpej Államforma: köztársaság Hivatalos nyelv:Mandarin
Népesség: (2005 évi becslés) 22 894 384 Népsűrűség: 636 fő/km²
Terület: 35 980 km²
Az országban a hivatalos nyelv a kínai (mandarin, min, hakka nyelvjárások). Beszélt nyelv az angol és a japán.
A népesség 98%-a kínai (melynek 84%-a tajvani, 14%-a "szárazföldi" kínai), 2%-a pedig a helyi 20 őslakos népcsoport tagja.
A lakosság 59%-a taoista, 37%-a buddhista, 2%-a római katolikus, 2%-a pedig protestáns
Százezer tajvani buddhista hívő fogadta szombaton Tajpejben a vallásalapító ujját, amely Kínából érkezett Tajvanra.
Buddhának egy miniatűr arany pagodába elhelyezett ujját a tömeg tapsa és éneke közepette a tajpeji repülőtérről egy stadionba vitték szertartásra. A 2500 éves ereklye komoly biztonsági intézkedések közepette, mintegy száz tajvani buddhista bonc kíséretében tette meg az utat az észak-kínai Hszien városától Hongkongon érintésével Tajvanig. Az út fő szervezője, Hszin Jun mester, a tajvani Fokuangsan kolostor elöljárója reményét fejezte ki, hogy Buddha ujja segít majd a szigetnek, "hogy megszabaduljon a társadalmi bajoktól". Egy másik szerzetes szerint békét és baráti szeretetet hozhat a sziget és az anyaország között.
Az ereklyét 37 napon át láthatják a tajvani hívők. Buddha Kr. e. 485-ben halt meg, és a korabeli történelmi szövegek szerint 200 évvel később vitték ujját Indiából Kínába. Az ereklyét egy hszieni pagodában helyezte el a Tang-dinasztia egyik császára 874-ben. Az ujjat csak 1986-ban mutatták meg a nagyközönségnek, miután eltakarították a felhőszakadásoktól öt évvel korábban összeomlott pagoda romjait.
Sárkányok földjén
Hogyan emelkedett Tajvan alig két-három generáció alatt a világ élvonalába? Hová tartanak, milyen jövőt terveznek maguknak? És milyen jövőt tervez Tajvannak, a „Nagy testvér”, a Kínai Népköztársaság? A Hír Televízió ezekre a kérdésekre kereste a választ a távol-keleti szigetállamban.
Tajpej városképe
Igazi világváros! Ez az első benyomásunk Tajvan fővárosáról, a két és félmilliós Tajpejről. A sugárutakon késő estig hömpölyög az autórengeteg. És hogyan csinálják azt, hogy a világ egyik legdrágábbnak mondott városában a taxik tiszták, légkondicionáltak, a sofőrök udvariasak, és mindezért nem fizetünk többet, mint Budapesten? A metrót csak dicsérni lehet, és az öt vonalhoz öt újabbat terveznek. Szembetűnő a tisztaság, a rend; itt minden működik - igaz, valahogy máshogyan, mint azt Európában megszoktuk.
Csang Kai-shek Mauzóleum
Csang Kai-shek, az országalapító monumentális emlékhelye nemcsak a főváros, Tajpej, de Tajvan történelmi központja is. Egy igazi történelmi „null kilométerkő”. Aki ide ellátogat, nemcsak a legendás országalapító hatalmas szobrával találkozhat, de a monumentális festményekből a Kínai Köztársaság és Tajvan történelmét is megismerhetjük.
Nemzeti Palota Múzeum
Az üzleti siker elengedhetetlen kelléke a pecsét, amivel itt mindenki rendelkezik. Dokumentumokat igazolnak, könyveket, nyomatokat jelölnek vele. Használata elterjedtebb az aláírásnál is. A kínai üzleti etika szimbóluma is lehetne, mert hamisítására nem gondol senki sem. A legszebb pecsétekkel a Nemzeti Palota Múzeumban találkozhatunk.
Tajpej 101 felhőkarcoló
101 emelet, 508 méteres magasság. Ez a Tajpej 101, a világ legmagasabb felhőkarcolója, melyhez a Távol-Kelet legelegánsabb üzletközpontja, és persze a világ leggyorsabb liftje dukál. A World Trade Center ikertornyainak pusztulása után valahogy máshogyan nézünk ezekre az óriásokra. Építésekor 250 év földrengéseit és 100 esztendő tájfunjainak adatait vetették össze. A kilengéseket a világ legnagyobb széltompítója egyenlíti ki.
Buddhista kolostor
Tajvan középső vidékén, Puli város mellett egy lótusz alakú dombon hatalmas buddhista kolostor áll. Akárcsak a Tajpej 101, nagyon nagy, nagyon modern - és egyben „nagyon feng shui”.
Wen Wu taoista templom
A Wen Wu templomra Tajvan két legnagyobb oroszlánja vigyáz. A taoizmusnak nincs szigorú szertartása, és nem is nagyon van taoista templom, amelynek oltárán ne találnánk meg a buddhista és a népi vallás isteneit. Ebben a templomban sok minden a jövendőmondásról szól. A legkézenfekvőbb a hivatásos jövendőmondókhoz fordulni, bódéjuk előtt mindig érdeklődők állnak. De lehet csontot is vetni, vagy egyszerűen aprópénzt dobni egy jövendőmondó automatába.
Tajvani angyal
Tajnant a tajvani kultúra fővárosának mondják. Az itt található épületeket hajdan a japán megszállók raktárnak építették. Ők ’45-ben elmentek, az évtizedekre magukra hagyott házakat pedig a fák vették birtokukba. Most festők és rajzolók járnak ide ihletet meríteni a fantasztikus formákból. Igazi művészlelkek, fiatalok és angyalok találkoznak itt egymással és hódolóikkal.
A holland gyarmatosítók erődje Tajnanban
A holland erőd a legrégibbnek mondott épület Tajvanon. A déli nagyváros, Tajnan tényleg más, mint a többi tajvani település. Jártak erre portugál felfedezők, akik nevet is adtak e földnek, s a világ Szépséges Sziget, Ilha Formosa néven ismerte meg Tajvant. Jöttek spanyolok és hollandok is, ez utóbbiak voltak a legkitartóbbak.
Wa Wa, igazi tajvani bételdió szépség
Tajvanon autózni felettébb kellemes dolog. A külvárosi részeken egymás mellett sorakoznak a neonreklámokkal hirdetett kis boltok, ahol bételdiót árulnak a fiatal lányok. Nem kábítószerről, sokkal inkább dopping- vagy stimulálószerről van szó, amit errefelé kizárólag fiatal lányok kínálnak az autósoknak.